O nas

Pomysł i geneza Akcji Kierowcy Dzieciom

Początki

Wszystko zaczęło się na początku listopada 2017roku. Spotkałem się z Kusym przy wspólnym projekcie. Chciałem, aby nagrał mi drogę do Mikołaja, do Rovaniemi. W trakcie rozmowy, przyznał, że myślał o tym, żeby samemu zostać Mikołajem i zrobić prezenty dla dzieci. Powiedział, że kierowcy mają chęć pomagać, ale nie mają czasu tego zorganizować

Nie wiedzieliśmy od czego zacząć, jak zorganizować się, żeby skutecznie pomagać i jakie trzeba spełniać wymagania.

Na początek utworzyłem grupę na facebooku KIEROWCY DZIECIOM, a Kusy zaczął zapraszać do niej swoich znajomych kierowców.

Podjęliśmy współpracę z DomyDziecka.org. Kierowcy wpłacali na ich konto pieniądze z dopiskiem „Kierowcy Dzieciom”. W ciągu półtora miesiąca udało nam się zebrać 2189zł, za które kupiliśmy prezenty dla czterech domów dziecka, łącznie dla 89dzieci. Były to:

– stół do tenisa stołowego,

– piłki do gry w piłkę nożną, siatkówkę,

– łyżworolki regulowane dziewczęce i chłopięce,

– wyposażenie sali zabaw dla maluchów.

Do tego doszły foteliki samochodowe i ubrania dla dzieci.

Jaką radość daje pomaganie, osobiście przekonał się Ozo, który zawiózł słodycze do Domu Dziecka. Później otrzymał wspaniały list z podziękowaniami od dzieciaków.

To co mówił Łukasz, okazało się prawdą. Za tak duży odzew i dar serca kierowców przygotowałem dla nich podziękowania, które można zobaczyć na naszym kanale YouTube Kierowcy Dzieciom

W czerwcu grupa Truck Bus Brothers & Sisters w ramach naszej akcji wsparła Rodzinny Dom Dziecka kwotą 1380zł w zakupie placu zabaw. Była to inicjatywa grupy TBBS, którą z chęcią poparliśmy.

Logo

logo Kierowcy Dzieciom

Logo Kierowcy Dzieciom również powstało w okresie przedświątecznym we współpracy z Panią Kasią z firmy Koszulkowo.pl. Dzięki ich uprzejmości mamy piękne logo i koszulki.Kierowcy mogą się teraz wyróżnić.

Naklejki z logo nie można kupić – na nią trzeba zasłużyć wpłacając pieniądze na konto. Jest to wyróżnienie dla kierowcy, wszyscy mogą zobaczyć , że pomaga dzieciom.

Patron

Konsulat Honorowy Finlandii logo
Konsulat Honorowy Finlandii

Prawie od samego początku patronem naszych działań jest Konsul Honorowy Finlandii w Białymstoku. Wspiera nas swoim doświadczeniem.

 

 

Co dalej?

Decybelek

Decybelek konto kierowcy
Decybelek konto kierowcy

Po pierwszej udanej akcji, poszliśmy za ciosem i ruszyliśmy dalej. Od lutego 2018 roku akcja KierowcyDzieciom jest częścią Stowarzyszenia Decybelek z Białegostoku, które od 2010roku zajmuje się pomocą dzieciom z wadą słuchu.

Od tej pory naszym głównym celem jest pomoc dzieciom z wadą słuchu.

Hasło, które wymyślił Miłosz: „Razem z kierowcami pomiędzy dźwiękami” stanowi esencję naszych działań. Chcemy pomagać w zakupie aparatów słuchowych dla dzieci i utworzyć bank aparatów. Ponieważ aparaty bez rehabilitacji nic nie dają, będziemy wspierali także rehabilitację dzieci. Z własnego doświadczenia wiem, jak jest to długotrwały proces i ile wymaga pracy.

Pierwszeństwo będą miały tu dzieci z Domów Dziecka, Zawodowych Rodzin Zastępczych oraz podopieczni Decybelka.

W zakupie aparatów słuchowych będziemy wspierać wszystkie dzieciaki, bo to pierwszy i najważniejszy krok do świata dźwięków. Pierwszym dzieckiem , któremu pomogliśmy wkroczyć w świat dźwięków, była sześciomiesięczna wówczas Ola z Białegostoku.

Stowarzyszenie z Krosna

Grupa Kierowców Wyklętych z USA podarowała dzieciom z niedosłuchem, które uczestniczyły w turnusie rehabilitacyjnym organizowanym przez Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Dzieci z Wadą Słuchu w Krośnie, koszulki. W ich imieniu prezenty przekazali Karolina, Siofer Malina i Wąski. Sprawili tym najmłodszym wielką niespodziankę i dali motywację do pracy na zajęciach. Wielką furorę zrobiła ciężarówka, którą przyjechała Karolina. Wszyscy chcieli zobaczyć z bliska i wejść do środka, żeby zobaczyć jak wygląda kabina kierowcy.

O co chodzi ze statuetką?

foto: Marcin Kozioł

W maju ruszyła w świat statuetka Kierowcy Dzieciom. Jest ona symbolem naszej akcji. Wraz z kierowcami zwiedza Europę i Amerykę Północną. Wożenie statuetki to wyróżnienie dla kierowców, którzy pomagają dzieciom. Jest to też możliwość spotkania się kierowców w trasie. Przy przekazywaniu, mają możliwość poznać się, wypić kawę i porozmawiać.

Big Cyc

Naszą działalność wspierają także członkowie zespołu Big Cyc, których często można zobaczyć w naszych koszulkach. W planach jest oddanie na licytację najnowszej płyty z autografami, która będzie miała premierę w październiku.

Zloty

Kierowcy Dzieciom to nie tylko pomaganie dzieciom, ale też integracja kierowców,ich wspólne spotkania, kawy, rozmowy. Dlatego z wielką ochotą pojawiliśmy się na Truck Show Pomorze i Master Truck, była to wspaniała okazja, żeby spotkać ludzi, których znaliśmy tylko dzięki Facebookowi. Z tych spotkań bierzemy energię i pomysły na dalsze działania. Na Master Truck ruszyła zbiórka książek dla dzieci pod hasłem: „Książki jadą do dzieci”. Zebraliśmy ponad 200 książek i napływają następne. Od września rozwieziemy je do dziewiętnastu placówek w ramach współpracy z DomyDziecka.org.

Kierowcy pomagają również przy dostarczaniu pomocy rzeczowej, której organizacją zajmuje się Natalia.

Gadżety

Kierowcy w trasie docierają do różnych zakątków świata i mają z wyjazdów mnóstwo pięknych zdjęć. Szkoda żeby nigdy nie ujrzały światła, stąd pomysł na gadżety z wykorzystaniem fotek. Przekształcaniem pomysłu na rzeczywiste pamiątki zajęła się Małgosia Chełmińska z FotoKadr.

Zaowocowało to też wspaniałymi sesjami ze zlotów ciężarówek.

Plany

Teraz czekają nas przygotowania do akcji świątecznej, trzeba przygotować się na przybycie Mikołaja.

Będziemy cały czas pomagać w zakupie aparatów słuchowych dla dzieci.

Kierowcy mają wielkie serce i przekonujemy się o tym na każdym kroku.

Zobaczycie naszą naklejkę na ciężarówce, to uśmiechnijcie się, pomachajcie. Spotkacie na parkingu- podajcie rękę, porozmawiajcie, podziękujcie za to , że pomagają dzieciom.

Pamiętajcie, do akcji przyłączyć się może każdy, bez względu na to czym jeździ. Ważne jest otwarte serce i chęć niesienia pomocy.